Zakaj sem se odločila za to temo?
Tekom študija in prostovoljstva sem pridobila že veliko izkušenj z delom z osebami s posebnimi potrebami. Če jih na hitro preletim, sem imela do sedaj priložnosti spoznati, se družiti in delati z osebami, pri katerih so bile prisotne najrazličnejše posebne potrebe. Nekako pa me je že od začetka najbolj pritegnilo delo z gibalno oviranimi, med katerimi je velik del takih, ki ima cerebralno paralizo.
In kaj pravzaprav sploh je cerebralna paraliza?
Cerebralna paraliza je ena izmed najpogostejših vrst gibalne oviranosti. Že samo ime pove veliko. "Cerebralna" pomeni, da vzrok tiči v možganih, "paraliza" pa da so prisotne težave z gibanjem in držo.
Torej, če povzamem: cerebralna paraliza je motnja gibanja, drže ali koordinacije, do katere pride zaradi nenapredujoče okvare ali poškodbe nedozorelih možganov.
Kako se bo poškodba možganov izrazila na funkcioniranju posameznika, je odvisno od tega, kateri del možganov je poškodovan oz. okvarjen. Prisotna je lahko spastičnost ali zategnjenost mišic, nehotni gibi, težave z ravnotežjem, požiranjem in govorom. Prizadete so le posamezne okončine ali pa celotno telo.
Poleg motenj motorike pa se lahko pojavijo še mnogi drugi simptomi: težave z zaznavanjem, vidom, sluhom, epilepsija, motnje v duševnem razvoju itn.
Zavedati se moramo, da nista niti dva posameznika s cerebralno paralizo enaka. Vsaka oseba je individuum in jo moramo temu primerno tudi obravnavati.
Ni komentarjev:
Objavite komentar